Ağız sağlığı ihmal edilmemesi gereken ihmal edildiğinde ağızda diş kayıplarına, diş eti hastalıklarına ve çeşitli enfeksiyonlara neden olabilen bir durumdur. Diş ve diş eti hastalıklarının neredeyse tamamına yakını ihmal edilen veya doğru şekilde yapılmayan ağız bakımı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. 

Ağız bakımının ihmal edildiği durumlarda ortaya çıkan ilk deformasyonlardan biri genelde diş çürükleridir. Diş çürükleri, erken dönemde müdahale edilmediği takdirde diş etini de etkileyen ve ağızda enfeksiyona neden olan problemlerden biridir. Diş çürükleri eğer erken dönemdeyse temizlenip dolgu ile diş kurtarılabilirken eğer ilerlemişse maalesef dişi çekmek gerekmektedir.

Diş çekimi, diş hekimliği uygulamaları arasında en yaygın olarak yapılan ve tamamıyla güvenli bir protokolü olan işlemdir. Basit ve cerrahi olmak üzere iki çeşidi olan diş çekiminde hangi yöntemin kullanılacağı hastanın ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir çünkü her ne kadar yaygın sebep genelde diş çürükleri olsa da zaman zaman ortodonti tedavileri kapsamında ve 20 yaş dişleri ile ilgili problemlerde de diş çekimine başvurulabilir.

Diş çekiminin basit, işlem süresi kısa ve yaygın olanı basit diş çekimi dediğimiz lokal anestezi altında klinik ortamda yapılan ve ayakta tedavi kapsamında değerlendirilen diş çekimidir. Bu işlemde diş çekimi çok kısa sürede gerçekleşir ve yapılan lokal anestezi işlem sonrasında birkaç saat içerisinde geçer. Burada dikkat edilmesi gereken diş çekimi sonrası hastalarımızın hemen bir şey tüketmekten kaçınmaları gerekliliğidir. Çünkü anestezi nedeni ile kısa süreliğine çenede his kaybı olacağı için ısırdıkları bir besinin sertliğini tam olarak algılayamayabilir dahası sağlam dişlerine zarar verebilme ihtimalleridir. 

Diğer bir diş çekimi yöntemi ise cerrahi yöntemdir. Bu genel veya intravenöz anestezi ile yapılan bir işlemdir. Dişin, çene dokusundaki yuvasından cerrahi uygulama ile çıkarılması işlemidir. Oldukça konforlu ve güvenilir bir işlem olmakla birlikte ihtiyaç duyulursa diş hekimi, işlem sonrası hastaya antibiyotik verebilmektedir. 

tr_TRTurkish