Porselen dolgular diş restorasyonunda önemli yer tutan işlemlerden biridir. Düzenli veya etkili, doğru şekilde yapılmayan ağız bakımı sonucunda ortaya çıkan diş çürüklerinde, renk değişikliklerinde veya travmaya bağlı küçük çaplı kırıklıklarda kullanılan porselen dolgular, kompozit dolguların bir alternatifidir. Ancak kompozit dolgulardan farklı olarak hastaya özel şekilde laboraturda hastanın ölçüleri doğrultusunda üretilirler. Bu kapsamda da normal bir dolgu işlemine göre uygulanmaları 1 seans daha fazla sürmektedir. 

Kendi arasında inlay ve onlay olarak ayrılan porselen dolguları kullanım alanları birbirinden farklıdır. Inlay porselen dolgulara, halihazırda var olan dişin kenar dokularının sağlam olması durumda başvurulurken onlay porselen dokulara ise diş kenar dokuları da dahil olmak üzere eğer dişte çok daha fazla madde kaybı varsa başvurulur. 

Inlay – Onlay dolguların uygulanışı kompozit dolgularla benzerlik göstermektedir. Tek fark kişiye özel hazırlandıkları için uygulama öncesi bir ölçü alımı ve porselen dolguların hazırlanma süresi vardır. Kompozit dolgulardaki gibi öncesinde varsa dişlerdeki çürükler temizlenir ardından dişlerin ölçüsü alınır. Porselen dolgular bir sonraki seansta yerleştirileceği için iki seans arasında hastanın herhangi bir sıkıntı yaşamaması için geçici dolgu işlemi uygulanır. İkinci seansta hazırlanan dolgu ilk etapta hastada prova edilir, eğer herhangi bir sorun yoksa özel porselen dolgu yapıştırıcıları kullanılarak hastaya inlay – onlay porselen dolgular yerleştirilir. 

Inlay – Onlay dolgular hiçbir zaman dişler gibi çürümezler ve  yüzeyleri cilalı oldukları için hiçbir zaman renk değiştirmezler. Ancak buna güvenerek asla diş bakımı aksatılmamalıdır. Çünkü ağız hijyeninin tam olarak sağlanmadığı durumlarda evet dolgularda sıkıntı olmaz ancak dolgunun uygulandığı doğal dişte problemler meydana gelebilmektedir. 

Düzenli ve etkin şekilde yapılan ağız bakımı ile diş sağlığınızı koruyabilir, halihazırda yapılan diş tedavilerinin de ömürlerini uzatabilirsiniz. 

tr_TRTurkish