Diş protezlerinde kullanılan etkin, beyaz içerikli bir alaşım olan Zirkonyum Kaplama, günümüzde diş tedavilerinde oldukça tercih edilen bir uygulamadır. Gerek estetik gerekse fonksiyonel yanları nedeni ile tercih edilen Zirkonyum Kaplama, klasik diş kaplamaları gibi yapılmakla birlikte olumlu etkileri çok daha uzun solukludur.

Günümüzde birden çok diş kaplaması bulunmaktadır. Bu klasik kaplamalar içerisinde metal destek bulundurmaktadır. Zirkonyum kaplama ise bileşen olarak içerisinde metal destek bulundurmaz. Bu nedenle de kişide herhangi bir olası alerjiye sebebiyet vermez, ileriki yıllarda ağızda kötü kokuya neden olmaz dahası ağızda herhangi bir tat değişikliği yaratmaz. 

Özellikle gülüş tasarımı uygulamalarında sıklıkla başvurulan Zirkonyum Kaplamalar, oldukça güvenli ve kullanışlıdır. Diğer diş kaplamalarından ayrılan en büyük özelliği içerisinde metal destek bulunmamasıdır ki bu da kaplamanın ışık geçirgenliğini artırmaktadır. Böylelikle Zirkonyum kaplama yapılan bir diş, kişinin diğer dişlerinden ayırt edilemeyecek bir renkte olabilmekte, yapılan işlemde doğal görünüm elde edilebilmektedir. Zirkonyum kaplamalar bu ışık geçirgenliği özellikleri nedeni ile ihtiyaç halinde ön dişlerin kaplamasında dahi rahatlıkla kullanılabilmektedir. 

Uzun ömürlü olan Zirkonyum kaplamalar sadece renk değil yapısı itibariyle de ağız ile tam uyum sağladığı için uygulamadan sonra, ileriki yıllarda herhangi bir diş eti problemine yol açmazlar. 

Zirkonyum kaplamaların uygulanma şekli, klasik kaplamalarla benzerlik gösterir. Kişiye özel bir uygulama olan Zirkonyum Kaplama uygulamasında da işlem öncesi kişinin ağız ve diş ölçüleri alınır. Bu kaplamalarda da ihtiyaç duyulması halinde işlem yapılacak hastanın dişlerinde küçültme, kesme yapılır. Ancak tüm bu süreç lokal anestezi altında ilerlediği için hasta pek bir şey hissetmez dolayısıyla süreç oldukça konforlu şekilde ilerler. Ölçümler sonrasında hazırlanan zirkonyum diş kaplamaları, klinik ortamda rahatlıkla uygulanabilmektedir.

tr_TRTurkish