Yüksek bir yaşam kalitesi için kişinin bedenen sağlıklı olması oldukça önemlidir. Kişisel sağlıkta önemli bir tutan diş sağlığımız zaman içerisinde karşılaştığımız durum ve koşullar veya yaşam şeklimiz nedeniyle deforme olabilir ve dişlerimizden kaynaklı pek çok sağlık problemi yaşayabiliriz. 

Günümüz dünyasının yüksek temposu, aşırı stres yüklü yaşam koşulları nedeni ile bugün birçok kadın ve erkekte strese bağlı diş gıcırdatması ve diş sıkmaları görülebilmektedir. İlk etapta sorun olmamakla birlikte özellikle diş sıkma problemi ileriki dönemlerde dişlerde kırılmalara, çene yapısında bozulmalara, çene ağrısına ve baş ağrılarına neden olabilmektedir. 

Diş sıkmalarının birden fazla tedavi seçeneği bulunmaktadır. Masseter kasına yapılan bir botoks işlemi ile diş sıkma probleminin önüne geçilebilmektedir ancak bu botoksun etkisinin kısa süreli olması nedeni ile uzun soluklu bir tedavi yöntemi değildir. Diş sıkmalarında oldukça etkin ve yüz gülen sonuçlar aldığımız asıl tedavi ise gece plağı tedavisidir.

Gece plağı, şeffaf bir ağız plağı olup kişinin diş ölçüsüne göre kişiye özel yapılan bir plaktır. Diş sıkma problemi yaşayan kişiler bu plağı gece yatarken dişlerinin üzerine tam gelecek şekilde oturturlar. Ölçü ile yapıldığı için dişlerin üzerine rahatlıkla oturan ve kişiyi rahatsız etmeyen bu şeffaf plak, kişilerin gece boyunca dişlerini sıkarak deforme etmesinin ve güne baş ve çene ağrısıyla başlamasının önüne geçer. Oldukça konforlu bir kullanımı olan gece plağının kullanım şekli önemlidir. Asla 24 saat boyunca kullanılmamalı, bir ay içerisinde de mutlaka ortalama 1 hafta kullanımına ara verilmelidir. 

Etkin bir diş sıkma tedavisi olan diş plağı tedavisinde öncelikle genel bir diş muayenesi yapılır ardından dişlerin ölçüsü alınarak kişinin ağız yapısına uygun plak oluşturulur ve bu plağı kişinin düzenli kullanması beklenir. Tüm işlem süreci bundan ibarettir. 

tr_TRTurkish