Bir protez uygulaması olan porselen diş uygulaması, estetik diş hekimliğinde özellikle alt çene arka dişlerin restorasyonunda sıklıkla kullanılan bir uygulamadır. Oldukça sağlam olması ve kişiye özel olarak hazırlandığı için ağızla tam uyum sağlaması nedeniyle yaygın olarak kullanılan metal destekli porselen kaplamaya dişlerde aşırı lekelenme, çatlaklar, kırıklar, sararmalar vb. durumlarda başvurulur. Dişlerin yeniden sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayan metal destekli porselen kaplamanın kendi içerisinde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. 

En önemli avantajı, içerisindeki metal desteği sayesinde oldukça uzun ömürlü ve sağlam olmasıdır. Bununla birlikte dişlerin üzerine tam oturtulduğu için hem alttaki dişi korur hem de kullanım açısından hastaya oldukça konfor sağlar. Bununla birlikte fazla diş kayıplarının olduğu büyük boşluklarda da köprü görevi görerek rahatlıkla kullanılabilir. Ek olarak, metal destekli porselen kaplama uygulaması, Zirkonyum gibi diğer uygulamalara oranla çok daha ekonomiktir. 

Dezavantajlarına gelecek olursak; metal destekli porselen kaplamaların, içerisindeki metaller nedeni ile ışık geçirgenliği düşüktür. Işığı opak olarak yansıtır. Zirkonyum kaplamalardan onu ayıran en büyük özellik budur. Dişin doğal rengine yakın yapılsa da Zirkonyum’da olduğu gibi birebir doğal görünüm elde edilemez. Bu nedenle metal destekli kaplamalar genellikle arka dişlerde kullanılır, ön dişlerde pek tercih edilmezler. Bunların yanı sıra metal destekli kaplamalarda diş eti hizasında ince belirgin bir renk farkı olmaktadır. 

Lokal anestezi altında yapılan metal destekli porselen kaplama tedavisinin uygulanması ortalama 10 gündür. Genel muayene esnasında hastanın işlem yapılacak dişleri küçültülüp kaplama için hazır hale getirilir. Akabinde dişlerin ölçüsü alınır ve kaplamalarının hazırlığı başlar. Bu süre içerisinde hastanın dişsiz kalmaması için hastaya geçici dişler takılır ve kaplamaları için prova randevusu oluşturulur. Kaplamaları hazır olduktan sonra özel bir yapıştırıcı ile hastanın dişlerine yapıştırılır. Seanslar halinde devam eden bu süreç yukarıda da belirttiğimiz gibi ortalama 10 günde tamamlanır. 

Metal destekli porselen kaplamaların fiyatı daha ekonomik olmakla birlikte yapılacak işlem kapsamında ve diş sayısına bağlı olarak hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Nihai fiyat ve uygulama süresinin belirlenebilmesi için hastanın genel bir diş muayenesine girmesi önemlidir. 

tr_TRTurkish