Anatomik olarak azı dişlerimizin yakınında yer alan maksiller yani anatomik boşluklar, üst çenenin üzerinde yer alırlar. Sinüs bölgesi dediğimiz bu alanda sesin oluşumu gerçekleşir. Aynı zamanda bu bölge kafa ağırlımızın azaltılmasını da sağlamaktadır. Bu boşluklar zaman içerisinde aşağıya doğru sarkabilmektedir. Vücudun doğal yaşlanma süresi gibi düşünülse de hastanın implanta ihtiyacı olduğu durumlarda bu sarkma problem yaratabilmektedir. 

Konforlu ve güvenilir bir sinüs cerrahisi ile bu sarkma giderilerek hastaya ihtiyaç duyduğu implantlar yapılabilmektedir. 

Sinüs cerrahisi kapalı veya açık olmak üzere iki şekilde yapılabilmektedir. Açık olarak yapılan yöntemde sinüs zarına direkt erişilerek zarın kaldırılmasıyla yapılır. Kapalı olan sinüs cerrahisi yönteminde ise kemik miktarı önemlidir. İmplant yapılacak alandan sinüse ulaşılır ve zar kaldırılarak hastanın kemiğinden alınan parçalar veya yapay bir materyal yerleştirilir. Seçilecek yöntem doğrultusunda sinüs cerrahisi lokal anestezi veya genel anestezi altında uygulanabilmektedir. 

Sinüs cerrahisinin amacı, sarkmış olan sinüs boşluklarını yeniden biçimlendirilerek dişsiz bölgelere konforlu ve etkin bir şekilde implant tedavisi uygulayabilmektir. Kemiğin tam olarak içine yerleştirilen implantlar (özel titanyum vidalar) için yeterli kemik miktarı böylelikle sağlanmış olur. 

Sinüs cerrahisi konforlu ve güvenilir bir operasyon olmakla birlikte mutlaka bu alanda tecrübeli ve iyi eğitimli bir diş hekimi tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Sinüs cerrahisi her ne kadar implant ile paralel şekilde yapılsa da klasik implant işleminden çok daha zor bir prosedürdür. 

Uygulama sonrası hastanın ilk iki-üç saat bir şey tüketmemesi akabinde, ilk 24 saat boyunca da işlem yapılmayan tarafıyla besin tüketmesi önemlidir. Bu nedenle genelde hastalarımıza bu dönemde sıvı gıdalarla beslenmelerini öneriyoruz. Bununla birlikte bu operasyon sonrasında burun temizliği esnasında basınç uygulanmaması ve kişinin hapşırırken mutlaka ağzını açık tutması böylelikle içeride bir basınç unsuru oluşturmaması önemlidir. 

tr_TRTurkish