İçerisinde pek çok kimyasal ve seramik kullanılan reçine dolgular veya bilinen bir diğer adıyla kompozit dolgular, kişinin çiğneme fonksiyonunu rahat bir şekilde gerçekleştirebilmesinde önemli rol oynar. Hastaların dişleri ile renk uyumunun sağlanabildiği kompozit dolgular, yüksek hasta memnuniyeti sağlayıp yüz güldüren sonuçlar aldığımız işlemlerdir. 

Tüm dolgu işlemlerinde olduğu gibi kompozit dolgularda da işlemin yapılacağı kişinin diş sağlığı oldukça önemlidir. Eğer dolgu yapılacak işlemde herhangi bir çürük varsa kompozit dolgu işleminden önce o çürük temizlenir ve diş kompozit dolguya hazır hale getirilir. Çürüğün temizlenmesi esnasında eğer ihtiyaç duyulursa lokal anestetikler kullanılabilmekte böylelikle hastanın tüm süreci konforlu şekilde geçirmesi sağlayabilmektedir.  Dolgu maddesi, dişe uygulandıktan sonra dişin yapısına, morfolojisine uygun olarak dişe uyumlu hale getirilir. Konforlu ve güvenilir bir işlem olmakla birlikte kompozit dolgu sonrası bir süre soğuk-sıcak hassasiyeti yaşanabilir. Bu tamamıyla doğaldır. Ek herhangi bir müdahaleye gerek olmaksızın bu hassasiyet birkaç gün içerisinde geçmektedir.

Güvenilir, konforlu bir o kadar da etkin olan kompozit dolgu işlemlerinde standart bir fiyattan veya standart bir uygulama süresinden söz etmek pek mümkün değildir. Bunun nedeni ihtiyaç duyulan işlemlerin kişiden kişiye değişiklik göstermesidir. Dolgu işlemi öncesi yukarıda belirttiğimiz gibi çürük vb. diş hastalıklarına müdahale etmek gerekebilmektedir. Bunun dışında eğer sadece kompozit dolgu yapılacaksa, ek herhangi bir işlem yoksa, bu noktada da hangi dişe işlem yapılacağı önemlidir. Her dişe aynı sürede müdahale edilemeyebilir.

Kompozit dolgularda nihai fiyat ve uygulama detaylarını genel bir diş muayenesi sonrasında belirlemek çok daha sağlıklıdır. 

Kompozit dolgu işlemleri ile ilgili detaylı bilgi için kliniğimize her zaman ulaşabilir, sorularınızı ileterek muayene randevunuzu oluşturabilirsiniz. 

Sağlıklı dişlere kavuşmak için bugün bir adım atın!

tr_TRTurkish