Hastaya geçici olarak rahatlama, bir nevi uyku hali sağlayan sedasyon için hafif ancak etkili bir anestezi türü diyebiliriz. Sedasyon anestezi gibi damar yolu ile  ilaç enjekte edilmesi şeklinde uygulanmakla birlikte solunum yoluyla veya ağızdan alınan ilaçlarla da yapılabilmektedir.

Sedasyonda amaç, hastanın refkleslerinin korunarak hastayı işlem için rahatlatma ve bir nevi uyku haline getirmektir. Böylelikle işlem esnasında hasta herhangi bir ağrı veya acı hissetmez, hatta çoğu zaman işlemden sonra sedasyonun etkisi geçtiğinde hasta yapılan işlemleri veya işlem esnasında çıkan sesleri dahi hatırlamaz. Bu nedenle sedasyon kullanımı etkili bir yöntemdir. Çünkü bazı hastalarda yapılacak işlem kapsamında hastanın reflekslerinin korunmasına ihtiyaç duyulabilir. Bu noktada sedasyon iyi bir yöntemdir. 

Sedasyon ile diş tedavisi, diş hekimi fobisi yaşayan veya anksiyete, kaygı gibi çeşitli sağlık sorunları nedeni ile diş muayenelerini aksatan hastalar için ideal yöntemdir. Hasta hem tamamen uyutulmayacağı için kontrolü kaybetmez hem de kullanılan yöntem nedeni ile işlemi hatırlamayacağı için yeniden kliniğe gelmesini engelleyecek onu korkutacak travmatik bir durum yaşamaz. 

Uygulanacak tedaviler kadar hastanın tedavi uygulanırkenki konforu da önemlidir. İşlemler esnasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmemesi, kendini gerginlikten arındırmış şekilde rahat hissetmesi en az tedavilerin etkinliği kadar önemsenmesi gereken bir durumdur. 

Sedasyon kullanılarak yapılan diş tedavileri ile ilgili detaylı bilgi için kliniğimize ulaşarak merak ettiklerinizi sorabilir, diş tedaviniz için randevunuzu alabilirsiniz.

Unutmayın! Sedasyon ile diş tedavileri etkin, konforlu ve bir o kadar da pratik işlemlerdir. Diş tedavilerinizi aksatmanıza engel olan korku ve panik duygularından konforlu bir sedasyon işlemi ile kurtularak ihtiyaç olan diş tedavisini rahatlıkla yaptırabilir, sağlıklı gülüşlere siz de kavuşabilirsiniz. 

Diş sağlığınızı ihmal etmeyin!

tr_TRTurkish